Świat

Jakob Fuglsang zaczął po prostu… więcej jeść

Jakob Fuglsang
Jakob Fuglsang / fot. Astana

Jakob Fuglsang zdradził, że za jego znakomitymi wynikami w sezonie 2019 stoi zmiana nawyków żywieniowych. Duńczyk przyznał, iż zaczął po prostu… więcej jeść.

34-letni zawodnik w ciągu ostatnich 12 miesięcy należał do najlepszych kolarzy peletonu. Formą imponował zwłaszcza w wyścigach Tryptyku Ardeńskiego, a ukoronowaniem tej postawy był triumf w Liege-Bastogne-Liege. Wygrał również Criterium du Dauphine, zwyczajową “próbę generalną” przed Tour de France.

Występ w “Wielkiej Pętli” nie powiódł się ze względu na upadek, lecz później o Fuglsangu również było głośno. Wygrał jeden z etapów Vuelta a Espana, a w jesiennych klasykach włoskich należał do ścisłej czołówki, okraszając to czwartą lokatą w Il Lombardia.

Duńczyk, pytany o sekret tak znakomitych startów, odpowiedział krótko – “dieta”. “Zacząłem więcej jeść, to żadna zagadka. Więcej węglowodanów to więcej paliwa na wyścigach i treningach” – wyjaśnił.

“Po słabym 2018 roku usiadłem i zacząłem zastanawiać się, dlaczego tak było i co mógłbym zmienić. Doszedłem do wniosku, że nie daję z siebie wszystkiego podczas przygotowań, a to dlatego, że zwyczajnie brak mi sił” – kontynuował.

Stwierdził również, że podążając za znaną od lat maksymą, że kolarz musi być przede wszystkim chudy, zapędził się w ślepą uliczkę. “To dziwne. Jako kolarz chcesz być szczupły, bardzo szczupły. Ludzie w kółko powtarzają, że musisz być lekki. Idąc w tę stronę zaniedbałem odżywianie” – stwierdził.

Duńczyk myślami jest już przy sezonie 2020, w którym jego wielkim celem będą igrzyska olimpijskie. Po srebrnym medalu w Rio de Janeiro, tym razem liczy się tylko złoto. Fuglsang zadeklarował, że najchętniej wystartowałby w Giro d’Italia, a Tour de France zupełnie odpuścił. Taki plan stoi w opozycji do stanowiska Michała Kwiatkowskiego, według którego po “Wielkiej Pętli” można przystąpić do walki o medale w wielkiej formie.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top