Felietony

Jak sobie radzić, trenując w deszczu?

Zuzanna Wilk
Zuzanna Wilk

Każdy wie, że dzieci lubią biegać w deszczu. Sama pamiętam ten “zaciesz”, gdy po skoku w kałużę cała woda lądowała na ubraniach, a część wlewała się nawet w kalosze. Piękne czasy… Teraz, jako kolarze mamy jednak do wszelkich opadów nieco inne podejście – pisze Zuzanna Wilk.

Każdy chciałby być suchutki, marzą się nam nieprzemakalne buty, skarpetki, rękawiczki… Wiadomo, rozwiązania idealnie nie istnieją, ale poniżej mam dla was kilka tipów, które podczas jazdy w deszczu na pewno się przydadzą:

Przede wszystkim – kurtka i spodnie przeciwdeszczowe. Lepiej jednak sięgnąć po coś bardziej przystosowanego do jazdy na rowerze niż zwykle nieprzemakalne kurtki żeby w środku nie spocić się jak… sardynka w puszce.

Jeżeli śmigacie po mieście również “po cywilu” to dobrą robotę może zrobić peleryna, tzw. “krasnoludek”. Wiadomo – nie będziecie w niej wyglądać jak prosi. Ale czego się nie robi żeby nie zmoknąć…

Jeśli macie zamiar zostawić też gdzieś swój rower na jakiś czas to siodełko polecam owinąć zwykłą reklamówką. Pewnie, są specjalne ochraniacze na siodełko, ale po co przepłacać skoro jednorazówka robi robotę? To niby banalna rzecz ale wyobraźcie sobie, że teraz ktoś Wam każe usiąść na mokre krzesło… Już nie tak wesoło, co?

Stópki też muszą być suchutkie, więc pamiętacie o ochraniaczach ze specjalną membraną. Jedną z mniej przyjemnych rzeczy jest woda w butach, także warto o to zadbać. Jeżeli podróżujecie z plecakiem, jego też warto osłonić żeby cała zawartość nie utonęła nagle jak w basenie… Jest jeszcze osłona na kask. Nie każdy lubi to, jak się w niej wygląda, ale w pewnym stopniu jest to też jakiś sposób ochrony.

Warto też pamiętać o tym, że trzeba przygotować rower. Najlepiej zaopatrzyć go, rzecz jasna, w błotniki i lampki, bo widoczność w czasie deszczu spada jeszcze bardziej niż normalnie. A co dopiero w sytuacji, gdy zastanie nas zmrok?

Zuzanna Wilk
Odwiedź także blog Zuzy: zuzannawilk.wordpress.com

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top