Świat

Amnesty International apeluje do kolarzy przed Saudi Arabia Tour

Amnesty International
Amnesty International

Amnesty International wezwała kolarzy, którzy wezmą udział w przyszłorocznej, premierowej odsłonie Saudi Arabia Tour (2.1) do nagłaśniania problemów z przestrzeganiem praw człowieka w tym kraju.

Powołanie do życia i włączenie do kalendarza UCI pięcioetapowej imprezy w Arabii Saudyjskiej odbiło się w kolarskim świecie szerokim echem. Pomijając fakt, że federacja zdecydowała się na kolejną imprezę na Bliskim Wschodzie (które charakteryzują się na ogół zerową widownią), to przyznała prawo jej organizacji krajowi, który ogranicza wolność słowa, nie respektuje praw kobiet czy dopuszcza się morderstw na tle politycznym.

Głos w sprawie zabrała Amnesty International. Zamiast nawoływać do bojkotu, jej przedstawiciele wezwali kolarzy, którzy wezmą udział w wyścigu do informowania opinii publicznej na temat sytuacji w Arabii Saudyjskiej.

“To dla władz kraju kolejna okazja, by poprzez sport wybielić nieco wizerunek swojego kraju” – czytamy w oświadczeniu organizacji, przesłanym redakcji serwisu Cyclingnews. Podkreśla ona również, że zawodnicy powinni odpowiednio zorientować się w panującej w kraju sytuacji i “być przygotowanym na pytania jej dotyczące”.

Saudi Arabia Tour odbędzie się w dniach 4-8 lutego. Wcześniej kraj gościć będzie inną, wielką imprezę – Rajd Dakar. Organizatorem obu wydarzeń jest z kolei ASO, która zajmuje się między innymi Tour de France.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top