Polska

Arkea-Samsic nie otrzyma licencji World Tour. “Polski” rekord przechodzi nam koło nosa

Międzynarodowa Federacja Kolarska (UCI) ogłosiła w czwartek listę drużyn, które kwalifikują się do otrzymania licencji World Tour na sezony 2020-2022. W gronie 19 zespołów nie ma Arkea-Samsic, w barwach której jeżdżą m.in. Łukasz Owsian i Nairo Quintana.

O tym, że grono zespołów najwyższego szczebla zostanie poszerzone, wiedzieliśmy od dłuższego czasu. Do elity dołączyć miał Cofidis oraz Arkea-Samsic. Ta druga formacja poczyniła w tym kierunku wiele wzmocnień, angażując obok wspomnianego we wstępie duetu także Nacera Bouhanniego, Diego Rosę czy Winnera Anaconę. Tym bardziej wydawało się więc, że licencja jest dla niej czystą formalnością.

UCI poinformowała jednak, że grupa nie spełniła koniecznych wymagań. Francuzi traktować to mogą jak małą katastrofę. O ile bowiem Arkei nie powinno zabraknąć na starcie Tour de France (już sam obecny w zespole w tym sezonie Warren Barguil w zasadzie byłby gwarantem “dzikiej karty”), tak jej start w wielu innych imprezach będzie prawdopodobnie wykluczony, ewentualnie wiązać się będzie z wysokimi opłatami.

Brak licencji World Tour dla Arkea-Samsic to smutna informacja także dla polskich kibiców. Gdyby ekipa została włączona do tego grona, już teraz moglibyśmy się cieszyć rekordową liczbą 12 zawodników znad Wisły w drużynach najwyższego szczebla. A wynik ten mógłby być jeszcze lepszy, gdyby CCC Team zdecydował się sięgnąć jeszcze po jakiegoś Polaka z drużyny Development (np. Stanisława Aniołkowskiego).

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top