Polska

Primoż Roglić pierwszy w rankingu UCI, Katarzyna Niewiadoma tuż za podium World Tour Ranking

Primoż Roglić
Primoż Roglić / fot. Jumbo-Visma

Primoż Roglić (Jumbo-Visma) zajął pierwsze miejsce w rankingu UCI za sezon 2019. Żaden z Polaków nie zmieścił się nawet w czołowej pięćdziesiątce. Wśród kobiet czwarte miejsce w zestawieniu obejmującym wyłącznie wyścigi World Tour zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM).

Słoweniec w tym roku triumfował w klasyfikacji generalnej aż czterech wyścigów etapowych rangi World Tour: UAE Tour, Tirreno-Adriatico, Tour de Romandie oraz Vuelta a Espana. Ponadto ukończył Giro d’Italia na trzeciej pozycji i błyszczał w jesiennych, włoskich klasykach. Łącznie zanotował 13 zwycięstw.

Z dorobkiem 4705 punktów bardzo wyraźnie wyprzedził dwie inne gwiazdy sezonu – Alaphilippe’a (3569) i Fuglsanga (3472). Duet ten toczył pasjonujące pojedynki w trakcie wyścigów Tryptyku Ardeńskiego, choć zdarzyła mu się przy okazji i spektakularna wpadka – w trakcie Amstel Gold Race.

Francuz dodatkowo błyszczał podczas “Wielkiej Pętli”, w trakcie której przez 14 dni nosił koszulkę lidera, wygrał dwa etapy i w “generalce” zajął piątą pozycję. Szerzej o jego sezonie 2019 pisaliśmy w osobnym materiale. Szóste miejsce zajął kolarz CCC Team – Greg van Avermaet, który wygrał dodatkowo ranking wyścigów jednodniowych, przed Alexandrem Kristoffem (UAE Team Emirates) i Alaphilippem.

Polacy? Najwyżej sklasyfikowany w rankingu UCI Rafał Majka (BORA-hansgrohe) zajął 53. miejsce, gromadząc 1101 punktów. Michał Kwiatkowski (Team Ineos) był 72. (951). Więcej naszych reprezentantów w pierwszej setce nie stwierdzono. Miejsca kolejnych prezentujemy poniżej, ograniczając się jedynie do czołowej pięćsetki:

Polskich kibiców bardzo cieszyć mogą za to końcowe rozstrzygnięcia rankingu World Tour kobiet. Czwarte miejsce zajęła w nim Katarzyna Niewiadoma.

Zawodniczka z Ochotnicy Górnej, która w obecnym sezonie wygrała m.in. Amstel Gold Race, a w Giro Rosa (kobiecy odpowiednik Giro d’Italia) nosiła koszulkę liderki uznać musiała wyższość tylko Holenderek: Marianne Vos (CCC-Liv), Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) i Loreny Wiebes (Parkhotel Valkenburg).