Świat

Transpłciowej mistrzyni świata nie zobaczymy podczas IO. “Kwalifikacja jest niemożliwa”

Rachel McKinnon
Rachel McKinnon / fot. Sky News

37-letnia Rachel McKinnon w ubiegłym roku wywalczyła na torze mistrzostwo świata masters w sprincie i przymierzała się do startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że jest osobą transpłciową, co zdaniem wielu powinno jej zamykać drzwi do rywalizacji.

McKinnon po swoje złoto sięgnęła w cieniu wielkich kontrowersji. Rywalki zarzucały jej, że nie powinna w ogóle stanąć na starcie bo sam fakt iż urodziła się mężczyzną daje jej przewagę nad konkurentkami. Sama mistrzyni odpierała te zarzuty twierdząc, że nie ma na to żadnych naukowych dowodów.

Głos w sprawie zabrała nawet była tenisistka, a obecnie trenerka – Martina Navratilova. Stwierdziła ona, że dopuszczanie do startów z kobietami osób transpłciowych to “szaleństwo i oszustwo”.

McKinnon nic sobie jednak z tych słów nie robiła i zapowiedziała, że szykuje się do startu na torze podczas igrzysk w Tokio. Jej marzenia o występie przerwała jednak kraksa, w której ucierpiała w lipcu. W sobotę, w rozmowie z telewizją “BBC” definitywnie wykluczyła wyjazd na IO.

“Do momentu upadku robiłam ciągły progres. Teraz kwalifikacja jest już niemożliwa, ale mimo wszystko mam nadzieję, że choć jedna transpłciowa osoba wystartuje w Japonii” – mówiła.

Zobacz także: Co dalej z Team Hurom?

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top