Świat

Znamy trasę Tour de France 2020. Górale mają swoje święto

Faworyci Tour de France
Faworyci Tour de France

We wtorek poznaliśmy trasę przyszłorocznej edycji Tour de France. W dużej mierze pokrywa się ona z wcześniejszymi spekulacjami. Rozczarowaniem dla fanów historii może być brak pojawiającego się wśród plotek, jednego z ikonicznych podjazdów wyścigu – Alpe d’Huez.

“Wielka Pętla” rozpocznie się 27 czerwca w Nicei, gdzie odbędą się dwa etapy. Impreza niemal całkowicie pominie północną część kraju. Poza Paryżem, gdzie tradycyjnie się zakończy, najdalej w tym kierunku zajrzy przedostatniego dnia rywalizacji – na La Planche Des Belles Filles.

Trasa Tour de France 2020 / fot. ASO

“Płaskowyż Pięknych Panien” będzie areną jedynej w całym wyścigu jazdy indywidualnej na czas. Tylko jedna, górska w dodatku “czasówka” czyni wyścig nakierowanym głównie na wybitnych specjalistów od wspinaczek. Dla przykładu: wydatnie rosną szanse na końcowy sukces stosunkowo słabych w walce z zegarem Nairo Quintana, Warrena Barguila czy Thibauta Pinota.

Opis trasy

Łącznie kolarze przejadą w Tour de France 2020 dziewięć etapów charakteryzowanych jako górskie, trzy pagórkowate i dziewięć płaskich. Choć na pierwszym odcinku o triumf powalczyć powinni sprinterzy, mogą oni porzucić marzenia o tym, by utrzymać żółtą koszulkę także po drugim dniu zmagań. Już wtedy bowiem na kolarzy czekać będą pierwsze, istotniejsze trudności.

Profil 2. etapu

Kolejnym wymagającym odcinkiem będzie ten z numerem osiem, w trakcie którego zawodnicy pokonają trzy naprawdę trudne podjazdy na dystansie zaledwie 140 kilometrów. Dzień później, podczas dziewiątego etapu będzie nieco łatwiej, lecz mimo to w klasyfikacji generalnej zdążą się już zapewne utworzyć spore różnice.

Profil 8. etapu
Profil 9. etapu

Po pierwszym dniu przerwy kolarze przejadą trzy łatwiejsze etapy, a po raz kolejny w górskim terenie rywalizować będą na odcinku trzynastym. Piętnastego dnia zmagań zawodnicy podjadą z kolei na słynny Grand Colombier.

Po tej porcji wspinaczek (jak widać – solidnej) czeka nas kolejny dzień przerwy, a po nim – kluczowe odcinki w górach. Etapy 16., 17. i 18. odpowiednio “przygotują” czołówkę do absolutnie najważniejszych rozstrzygnięć. Szczególnie imponująco wygląda nowość na trasie – podjazd Col de la Loze – 21,5 kilometra o średnim nachyleniu niemal 8%.

Profil 16. etapu
Profil 18. etapu

Odcinek numer 19 pozwoli walczącym o “generalkę” zawodnikom nieco zregenerować się przed finałową (korespondencyjną) potyczką. Będzie nią czasówka z metą na La Planche Des Belles Filles. To właśnie te 36 kilometrów samotnej walki rozstrzygnie zapewne losy imprezy.

Profil 20. etapu

Pełna trasa prezentuje się następująco (źródło: La Flamme Rouge):

Komplet profili Tour de France 2020

Przebieg trasy Tour de France 2020:

Etap 1: Nicea – Nicea (156km, płaski)
Etap 2: Nicea – Nicea (187km, górski)
Etap 3: Nicea – Sisteron (198km, płaski)
Etap 4: Sisteron – Orcieles-Merlette (157km, pagórkowaty)
Etap 5: Gap – Privas (183km, płaski)
Etap 6: Le Teil – Mont Aigoual (191km, pagórkowaty)
Etap 7: Millau – Lavaur (168km, płaski)
Etap 8: Cazeres – Loudenvielle (140km, górski)
Etap 9: Pau – Laruns (154km, górski)
Dzień przerwy
Etap 10: Ile d’Oleron – Ile de Re (170km, płaski)
Etap 11: Chatelaillon-Plage – Poitiers (167km, płaski)
Etap 12: Chauvigny – Sarran (218km, pagórkowaty)
Etap 13: Chatel-Guyon – Puy Mary (191km, górski)
Etap 14: Clermont Ferrand – Lyon (197km, płaski)
Etap 15: Lyon – Grand Colombier (175km, górski)
Dzień przerwy
Etap 16: La Tour-du-Pin – Villard-de-Lans (164km, górski)
Etap 17: Grenoble – Meribel (168km, górski)
Etap 18: Meribel – La Roche-Sur-Foron (168km, górski)
Etap 19: Bourd-en-Bresse – Champagnole (160km, płaski)
Etap 20: Lure – La Planche Des Belles Filles (36km, górski, ITT)
Etap 21: Mantes-la-Jolie – Paryż (122km, płaski)

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top