Świat

“Operacja Aderlass” zbiera żniwo. Borut Bożić i Kristijan Koren zdyskwalifikowani

Kristijan Koren
Kristijan Koren / Bahrain-Merida fot. team

Dyrektor sportowy ekipy Bahrain-Merida – Borut Bożić oraz jej zawodnik – Kristijan Koren zostali przez UCI ukarani dwuletnią dyskwalifikacją. Dwójka od maja była zawieszona w związku z wynikami śledztwa, znanego jako “Operacja Aderlass”.

Pod tym kryptonimem austriaccy śledczy pracują nad rozbiciem dopingowej siatki, w którą uwikłani są przedstawiciele różnych dyscyplin, między innymi kolarstwa. To właśnie z powodu zamieszania w sprawę karierę zakończył Stefan Denifl (podpisał wstępny kontrakt z CCC Team przed sezonem 2020). Do stosowania zabronionych substancji przyznał się też Geord Preidler (wtedy Groupama – FDJ).

O tym, że w sprawę zamieszani są także Bożić i Koren, informowano już w maju. Międzynarodowa federacja wstrzymywała się jednak z ukaraniem ich, aż do środy. Przewinienia pierwszego z wymienionych dotyczą sezonu 2012, kiedy reprezentował on barwy Astany. Drugi stosował zabronione substancje w latach 2011-2012.

Bożić od początku sezonu 2019 pełnił rolę dyrektora sportowego w Bahrain-Merida. Koren wciąż był aktywnym zawodnikiem, lecz dwuletnia dyskwalifikacja jest dla niego (32-latka) niemal równoznaczna z końcem zawodowej kariery.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top