Świat

W hołdzie Marco Pantaniemu. Tour de France może wystartować z Italii

Marco Pantani
Marco Pantani / Hein Ciere - Wikiportrait

Władze regionu Emilia-Romagna poinformowały, że ich celem jest zorganizowanie startu Tour de France w 2022 lub 2023 roku. O to prawo powalczy on z Krajem Basków.

Włosi, którzy od lat regularnie goszczą swój narodowy wielki tour mają dwie ku temu dwie pobudki: pierwszą z nich jest napędzenie turystyki w regionie (rokroczne raporty pokazują, że przyciągnięcie “Wielkiej Pętli” jest doskonałym na to sposobem), drugim – chęć uhonorowania Marco Pantaniego.

Na temat “Pirata” powiedziano wiele, a jego życie i okoliczności śmierci do dziś dzielą opinię publiczną. Nie w Italii jednak, gdzie traktowany jest jak półbóg i śpiewa się o nim piosenki. Naturalnie więc, w przypadku prawa organizacji jednego z etapów, wysoce prawdopodobny jest jego start lub meta w Cesenatico – rodzinnej miejscowości filigranowego, łysego wspinacza.

Jak poinformował “Il Resto del Carlino”, w najbliższych dniach do siedziby ASO – organizatora Tour de France ma się udać delegacja, którą wesprze swoją obecnością selekcjoner włoskiej kadry, Davide Cassani.

Co ciekawe, niemal równolegle hiszpański “Mundo Deportivo” poinformował, że tzw. “Grand Depart” chce zorganizować w tych samych latach Kraj Basków. Dla ASO to sytuacja wręcz wymarzona – może ze spokojem wysłuchać ofert obu stron, a w zanadrzu z pewnością będzie mieć jeszcze jedną, “krajową” opcję.

Nie wiadomo, kiedy mogą zapaść rozstrzygnięcia w tej kwestii, lecz z uwagi na fakt, że dotyczą dość odległej (w kolarskiej skali) przyszłości, raczej nie należy się spodziewać, by stało się to jeszcze w tym roku.

Przyszłoroczna edycja Tour de France wystartuje z Nicei. W 2021 roku wyścig rozpocznie się zaś w Danii, w Kopenhadze.

Zobacz także: Bahrain-McLaren? Legendarna marka z przytupem wchodzi do kolarstwa

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top