Świat

Mistrzostwa świata w Afryce? Kolarstwo podbija Czarny Ląd

Tour du Rwanda
fot. sticky bottle

UCI potwierdziła lokalizację szosowych mistrzostw świata w latach 2020-2024. Zagadką pozostaje jeszcze rok 2025, ale wiele wskazuje na to, że impreza odbędzie się po raz pierwszy w historii w Afryce.

Tegoroczny czempionat w Yorkshire nie zostanie zapamiętany jako szczególnie udany. Nie ze względu na wyniki naszych zawodników (krótkie podsumowanie zawarliśmy już w osobnym materiale), ale organizacyjny bałagan, którego byliśmy świadkami.

Zalane drogi, fatalne zabezpieczenie tras, skracanie wyścigów z uwagi na… późną porę ich planowego rozpoczęcia i inne. Lista niedopatrzeń i błędów była długa. Pocieszać można się jednym – taka fuszerka zdarza się rzadko.

Istnieje szansa, że unikniemy jej podczas najbliższych mistrzostw, które odbędą się w słynącej z właściwego “ordnungu” Szwajcarii. Gospodarzem będą Aigle i Martigny, a trasa zapowiada się na zdecydowanie trudniejszą, niż ta tegoroczna.

W 2021 roku czeka nas z kolei wizyta w jednej ze świątyń kolarstwa. Gospodarzami będą bowiem Antwerpia i Leuven. To jest gwarantem milionowej widowni przy trasie, wielkich emocji i… gigantycznej presji nałożonej na barki Belgów.

Rok później przeniesiemy się na drugi koniec świata. Mistrzostwa ugości bowiem Australia, a dokładniej Wollongong. Dynamiczny rozwój dyscypliny w tym kraju i spore sukcesy kolarzy z Antypodów sprawiają, że mimo trudności logistyczno – organizacyjnych decyzja ta wydaje się zrozumiała.

Obawy o niechlubną powtórkę 2019 roku możemy mieć za to podczas imprezy w Glasgow. Zaplanowana ona została na 2023 rok. Już mistrzostwa Europy, które odbyły się tam w 2018 pokazały, iż deszczowa, ponura aura jest bardzo prawdopodobna. Oby nie szła ona w parze z kolejnym festiwalem błędów i niedopatrzeń.

Rok 2024 to ponownie Szwajcaria i Zurych, co zwiastuje naprawdę trudne mistrzostwa, być może nawiązujące nawet do legendarnego czempionatu z kolumbijskiej Duitamy (1995).

Prawdziwa bomba czeka jednak w 2025 roku. Wszystko wskazuje bowiem na to, że mundial odbędzie się w Afryce. Dokładnie rzecz biorąc – w Rwandzie. Kraj ten od dłuższego czasu stawia na rozwój kolarstwa, którego przyznanie prawa organizacji MŚ ma być ukoronowaniem. Od lat odbywa się tam etapowy wyścig – Tour du Rwanda. Cieszy się on z resztą ogromnym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Zostaw Komentarz

To Top